Nézzük, milyen kerettel vág neki Dánia az Európa-bajnokságnak, hogy húsz évvel a legendás győzelem után újra megnyerjék azt. Olsen nem az a kapitány, aki nagy meglepetést okoz.

Azért nézzük: nagy kimaradó nincs, meglepetés, hogy bekerült a 19 éves, 197 centi magas Vestergaard, a Hoffenheim középső védője és Nicklas Pedersen a Groningenből, utóbbi csatárként 19 meccsen egy gólt szerzett. És újra válogatott Kahlenberg is. Olsen ugyan 20 + 3 nevet jelölt meg, de mi nagyvonalúan már ezzel a 23-as kerettel számolunk.

Az elsőszámú kapus továbbra is a Stoke City játékosa, Thomas Sørensen. Ő az elmúlt két szezonban sajnos csak második számú kapus lett a klubjában. Bajnokin három hónapos szünet után védett újra, az utolsó két meccsen bevallottan éppen azért rakta be a csapatba a menedzser, Tony Pulis, hogy formában legyen az Európa-bajnokságra. Klubjában összesen 26 meccsen védett (bajnoki, Európa-liga, Ligakupa, FA-kupa), ezeken 37 gólt kapott, ötször nullázta le az ellenfél támadásait. Ami igazán rossz hír, hogy 2012-ben csak egyetlen egyszer, még január másodikán védett győztes csapatban (idén tíz meccs, 1 győzelem, két döntetlen, hét vereség a klubjában, egy vereség a válogatottban, 11 meccs alatt 14 gól kapott). Cseréje a Anders Lindegaard lehet a Manchesterből, aki viszont alig kapott lehetőséget az MU-ban. Az idényben összesen 11 meccsen védett (PL, BL, FA-kupa), ezeken hét gólt kapott. De beugorhat az inkább játékban lévő Stephan Anderse, aki szinte végig védte a szezont a francia Évianban, igaz, feltűnően sok gólt kapott (a szezonban összesen 37 meccsen 61 gólt kapott)

KAPUSOK

a játékos neve, életkora klubja legutóbbi meccs hány bajnokin lépett pályára bajnoki meccs/kapott gól Eb-selejtezős szereplése
Thomas Sørensen (35) Stoke City május 13., Bolton ellen, iotthon (2-2), 14.-ek a Premier League-ben 38/16 16/22 8/6
Anders Lindegaard (28) Manchester United január 22. , Arsenal ellen (2-1), másodikok a Premier League-ben 38/8 8/4 8/3
Stephan Andersen (30) FC Évian (francia) május 6., Ajaccio ellen (2-1), kilencedikek a Ligue 1-ben  36/28 28/43 8/0

VÉDŐK

A dán kezdő hátvédnégyese lényegében megvan (Jacobsen, Kjær, Agger, S. Poulsen), egyetlen bizonytalanság a balhátvéd posztján lehet, bár az itt leginkább számításba vett Simon Poulsen végigjátszotta a szezont a holland bajnokság negyedik helyezettjénél, az AZ-ban, 14 nemzetközi meccse is volt. Hogy nem ment neki, azt bizonyítja, hogy a bajnok Ajax ajánlatot tett érte, és bekerült a holland bajnokság álomcsapatába, amit a goal.com állított össze.

a játékos neve, kora klubja legutóbbi meccs hány bajnokin lépett pályára bajnoki meccs/rúgott gól Eb-selejtezős szereplése
Simon Kjær (23) AS Roma május 13., Cesena ellen idegenben (3-2), a 45. percben lecserélték, hetedikek lettek a Serie A-ben 34/22 + 3 Bundesliga-meccs 22/0 8/7
Lars Jacobsen (32) FC København május 13.., SønderjyskE ellen idegenben (2-2), első a dán bajnokságban 31/23 23/0 8/8
Daniel Agger (28) Liverpool május 13., Swansea ellen idegenben (0-1), 8.-ok a Premier League-ben  38/27 27/1 8/4
Simon Poulsen (28) AZ Alkmaar május 6., Groningen ellen otthon (1-0), negyedikek a holland bajnokságban 34/34 34/4 8/3
Andreas Bjelland (24) Nordsjælland május 5., Lyngby ellen idegenben (0-2), másodikok a dán bajnokságban 30/23 30/0 8/2
Daniel Wass (22) FC Évian (francia) május 13., 1-1 Nizza ellen idegenben, kilencedikek a Ligue 1-ben 37/28 28/4 8/1 (egyetlen perc)
Jannik Vestergaard (19) Hoffenheim (német) május 5., 1-3 Hertha ellen idegenben, 11.-ek lett a Bundesligában 34/23 23/2 8/0

KÖZÉPPÁLYÁSOK

Itt is megvan a kezdő, de a kispad sovány. Rommedahl elnyűhetetlen, mégha gyengébb szezonja is volt a bűnrossz Brøndbyben, ahol együtt küzdött a szintén válogatott, a pálya másik szélén játszó Krohn-Dehlvel (kilencedik helyen végeztek). Eriksenen nagyon sok múlik, húszévesen belenőtt az Ajaxba, kisebb sérülése miatt hagyta csak ki az utolsó meccset, a hét gólja még átlagos, a 18 gólpassza viszont már extra kategória. Ha történik vele valami, Lasse Schøne pótolhatja. A NEC támadó középpályásának remek szezonja volt, már alá is írt az Ajxhoz. A két védekező középpályás közül a társai által kétszer is az év dán játékosának választott Kvistnek ez volt az első Bundesliga szezonja, csak egyszer maradt ki a Stuttgartból sérülés miatt, egyszer sem állították ki, Zimling pedig a belga második helyezett Bruge alapembere, ő is tisztán játszik, bár sárgákat azért kapott (nyolcat a bajnokságban), pirosat nem.

a játékos neve, kora klubja legutóbbi meccs hány bajnokin lépett pályára meccs/rúgott gól Eb-selejtezős szereplése
Christian Eriksen (20) Ajax május 2., Venlo ellen otthon (2-0), bajnok a holland bajnokságban 34/33 az utolsó meccsen sérülés miatt nem lépett pályára 33/7 8/8
Michael Krohn-Dehli (28) Brøndby május 13., 1-5 Aarhus ellen idegenben,  kilencedikek a dán bajnokságban 31/26 26/5 8/7
William Kvist (27) Stuttgart április 28., 0-2 a Bayern ellen, idegenben, a 45. percben lecserélték, hatodikak lettek a Bundesligában 34/33, megsérült az utolsó meccsen nem játszott 33/0 8/6
Niki Zimling (27) FC Brügge május 10., 2-1 a Genk ellen, idegenben, másodikok a belga bajnokságban 39/34 34/1 8/4
Christian Poulsen (32) FC Évian (francia) április 21., Toulouse ellen (2-1), kilencedikek a Ligue 1-ben 36/23, sérült 23/0 8/7
Dennis Rommedahl (33) Brøndby május 3., 3-2 otthon, a Silkeborg ellen, gólpasszt adott, kilencedikek a dán bajnokságban 31/20 20/3 8/8
Michael Silberbauer (30) Young Boys (svájc) május 1., FC Zürich ellen otthon, 1-0, harmadikok az Axpo Super League-ben 32/28, sérülés miatt nem játszott a legutóbbi fordulókban 28/1 8/5
Jakob Poulsen (29) Midtjylland május 7., 1-1 a SönderjyskE ellen idegenben, harmadikok a dán bajnokságban 27/24 27/7 8/2
Lasse Schøne (25) NEC május 13., rájátszás az Európa-ligáért,  Vitesse ellen idegenben 0-2, nyolcadikok a holland bajnokságban 36/36 36/12 8/2
Thomas Kahlenberg (29) Évian május 13., 1-1 Nizza ellen idegenben, a 79. percben lecserélték. adott egy gólpasszt, kilencedikek a francia bajnokságban 37/16 16/2 8/2, egy gólt szerzett

CSATÁROK

Bendtner és a nagy semmi. Nicklas sem az a világsztár, amit jelez, hogy az Arsenal inkább kölcsönadta a Sunderlandnek, mintsem játszatta volna. A csatárnak ez jót tett, sok lehetőséget kapott, rúgott nyolc gólt is. Hogy ki helyettesítheti, ha pocsékul játszik vagy megsérül, arról fogalmunk sincs, a kerethirdetés sem győzött meg minket.

Nicklas Bendtner (24) Sunderland május 6., 0-0 Fulham ellen 1-2 idegenben, a 60. percben becserélték tizenhamradikok a Premier League-ben 38/29 29/8 8/5
Tobias Mikkelsen (25) FC Nordsjaelland május 5., 2-0 a Lyngby ellen idegenben, egy gólt rúgott, másodikok a dán bajnokságban 27/28  28/5 8/0
Nicklas Pedersen (24) FC Groningen május 6., 0-1 az AZ ellen idegenben, 14.-ek a holland bajnokságban 34/19  19/1 8/4, nem szerzett gólt